Dopłaty rządowe do mieszkań

Planujesz zaciągnąć kredyt hipoteczny na mieszkanie? Sprawdź warunki programu Rodzina na swoim dzięki któremu możesz przez 8 otrzymywać dotację równą połowie odsetek od kredytu.

Dopłatami objęte są zarówno mieszkania jak i domy jednorodzinne. W tym artykule skupimy się na mieszkaniach i warunkach jakie muszą spełniać, aby można było starać się o preferencyjny kredyt.

Do programu kwalifikują się nowe mieszkania od developera oraz mieszkania z rynku wtórnego. Ważnym kryterium jest metraż mieszkań.

Jaka powierzchnia mieszkań może być objęta dopłatami?

W przypadku mieszkań musimy mieć na uwadze dwie wartości dotyczące powierzchni mieszkania. Warto wiedzieć, że w niektórych przypadkach zaciągając preferencyjny kredyt, dopłata będzie dotyczyła tylko części powierzchni mieszkania.

W limitach metrażowych wyróżniamy ograniczenie powierzchni mieszkania, aby w ogóle starać się o kredyt z dopłatą. Limit dopłat do mieszkań wynosi 70 m2. Oznacza to, że jeśli powierzchnia użytkowa mieszkania przekracza 70 metrów kwadratowych to takie mieszkanie nie kwalifikuje się do dopłaty.

Natomiast jeśli spełniamy powyższy warunek, tj. mieszkania nie większe niż 70 m2 to musimy znać ograniczenie dotyczące dopłat. Otóż dopłaty do kredytów hipotecznych na zakup mieszkania dotyczą maksymalnie 50 m2 powierzchni użytkowej mieszkania.

Rozpatrzmy następujące przypadki:

  • Mieszkanie o powierzchni 40 m2: można otrzymać kredyt z dopłatą, a dopłata będzie dotyczyła całej powierzchni (40 m2),
  • Mieszkanie o powierzchni 50 m2: można otrzymać kredyt z dopłatą, a dopłata będzie dotyczyła całej powierzchni (50 m2)
  • Mieszkanie o powierzchni 60 m2: można otrzymać kredyt z dopłatą, a dopłata będzie dotyczyła tylko 50 m2,
  • Mieszkanie o powierzchni 70 m2: można otrzymać kredyt z dopłatą, a dopłata będzie dotyczyła tylko 50 m2,
  • Mieszkanie o powierzchni 80 m2: nie można otrzymać kredytu z dopłatą, a więc nie może być mowy o dopłatach.

Kredyty z dopłatami - rynek wtórny

Wiele osób zastanawia się czy dopłaty dotyczą mieszkań na rynku wtórnym, czyli wykończonych mieszkań kupowanych od osób prywatnych.

Tak, preferencyjny kredyt może być udzielony na zakup mieszkania na rynku wtórnym. Wystarczy, aby zostały spełnione warunki metrażowe oraz cenowe.

Dopłata na mieszkanie od dewelopera - rynek pierwotny

Mieszkania od deweloperów, a więc z rynku pierwotnego są jak najbardziej objęte programem dotacji do kredytów.

Na rynku obserwujemy oferty mieszkań od deweloperów, których ceny dostosowywane są do limitów cenowych mieszkań, aby zainteresować osoby, które spełniają warunki Programu. Dzięki dopłatom rynek mieszkań deweloperskich ma szansę na ożywienie.